Vasile Ghețău

Compania: Centrul de Cercetări Demografice „Vladimir Trebici”
Functia: Director
Calitatea in comunitate: Invitat
Informatii suplimentare:
Industrie:

Vasile Ghețău

Născut la 15 septembrie 1940, în Bucovina de nord (astăzi – regiunea Cernăuți în Ucraina)

Căsătorit, doi copii

 

Studii 

  • Facultatea de Economie Generală, Secţia Statistică,  Academia de Studii Economice, Bucureşti,

1959-1964

  • Specializare în Demografie la Institutul Naţional de Studii Demografice, Paris, decembrie 1967 –

iulie 1968

  • Doctorat în Economie, Academia de Studii Economice, Bucureşti, 1979. Teză în domeniul perspectivelor demografice
  • Cursuri de specializare, organizate de Departamentul de Cooperare Tehnică pentru Dezvoltare al Organizației Națiunilor Unite și  Fondul Națiunilor Unite pentru Populație,   în “Populaţie și  Dezvoltare” şi “Prognoză demografică” (1986 şi 1987,   Budapesta şi Varşovia).

 

Unele poziții profesionale

 

–   02.1999 –  prezent:  Director, Centrul de Cercetări Demografice “Vladimir Trebici”,  Academia Română

–   11.1994 – 11. 2010:  Profesor, titularul cursului de Demografie, Facultatea de Sociologie și Asistență Socială,

Universitatea din București

–  12.1989-11.1994: Director, Direcția statisticii populației, Institutul Național de Statistică

(1991-1992: Director general al Direcţiei generale pentru recensământul populaţiei din ianuarie 1992)

 

Activitate profesională internațională

  • Expert ONU,  Analiză demografică,  Republica Benin,

decembrie 1982-februarie 1983 şi iulie-septembrie 1984.

  • Consultant la Divizia de Statistică, CEE / ONU – Geneva,  noiembrie 1994.
  • Consultant la Divizia de Populaţie a Secretariatului ONU – New York , aprilie-mai 1995.
  • Expert al Fondului Națiunilor Unite pentru Populație – UNFPA in probleme de recensământ în Republica Rwanda, 15 decembrie 2001-15 februarie 2002.
  • Şef de grup regional de observatori internaţionali la misiuni de observare și monitorizare a recensămintelor (din partea Consiliului Europei și Comisiei Europene): Fosta  Republică Iugoslavă a Macedoniei (FYROM),  mai-iulie 1994 și octombrie-noiembrie 2002;   Republica Moldova, octombrie 2004;  Kosovo, noiembrie 2006 și octombrie-noiembrie 2008.

–       Misiune de consultanţă,  Oficiul de Statistică din Kosovo, 20-27 septembrie  şi   21-28 decembrie

2008  (proiect al Uniunii Europene)

  • Profesor invitat și misiune de consultanță, Republica Moldova, iunie 2010, Academia de Studii Economice a Republicii Moldova și Comisia Națională de Populație și Dezvoltare.

 

Activitate științifică

 

  • Autor a șase cărți, două cursuri universitare, câteva sute de articole publicate în țară și în străinătate,  câteva zeci de comunicări la manifestări științifice naționale și internaționale.
  • Membru ales al celor mai importante organizații științifice internaționale în domeniul studiului populației:
  • International Union for de Scientific Study of Population (IUSSP (din 1974)
  • European Association for Population Study (EAPS) (din 2002)
  • Population Association of America (PAA) (din 2007)
  • British Society for Population Studies (BSPS) (din 2001)
  • Association Internationale des Démographes de Langue Française (AIDELF) (din 1977).

 

Distincții

Diplomă de excelență,  Universitatea București, Facultatea de Sociologie și Asistență Socială,

19 iulie 2010

Diplomă de excelență,  Institutul Național de Statistică, 12 iulie 2015.

Diplomă pentru contribuția adusă la Programul  pe anii 2005-2009 al Fondului ONU

            pentru Populație – UNFPA  în România, 26 noiembrie 2009.

CONTACT

Trimite întrebarea ta către Romanian Business Leaders prin intermediul acestui formular:

Trimitere

All rights reserved ©RBLS 2017. Site realizat de IN MOTION MEDIA

Log in with your credentials

Forgot your details?